Začátek školního roku aneb když vás Š K O L (K) A straší

Prázdniny utekly jako voda a máme tu poslední prázdninový týden, po kterém většinu z nás čeká náročnější období. Někdo zahájí školní rok v poklidu, zkrátka bude pokračovat v zaběhnutých kolejích. Někoho naopak čeká nová etapa (první den ve školce, ve škole, přestup na střední školu) a s ní bývá spojeno mnoho emocí, ať už v rodičích převážně u maminek, tak u dětí. Malé děti čeká často první odloučení, více samostatnosti, větší děti zase můžou řešit nový kolektiv, novou paní učitelku, jiný styl výuky, větší nároky a mnoho dalších. Maminky často čeká také nová etapa: jiný režim, pravidelnost, některou nové zaměstnání.

Všeobecně

Období plné emocí se může přehoupnout do stresu, vyčerpání, deprese a mohlo by negativně ovlivnit naši psychickou i fyzickou kondici. Ideální je předejít vnitřnímu chaosu, vyhnout se pocitům přerůstání přes hlavu a při prvních příznacích emočního napětí užít produkt z řady První pomoc, vyberte si podle způsobu aplikace; formu kapiček, roll-onu, aura parfému (použití i jako interiérového parfému). Kdo již nyní cítí určité obavy, může začít užívat i před situací, která vyvolává jakékoli obavy. Další možností je mít První pomoc u sebe a užít jakmile nás něco překvapí anebo v nejbližším možném okamžiku od situace, která nás nenechala v klidu.

Pomoci nám můžou i cíleně připravené produkty, ať už potřebujeme podpořit koncentraci, zmírnit strach, dodat sebedůvěru….

Naši nejmenší - nástup do školky

Nejsilnější emocí, kterou děti pocítí při nástupu do mateřské školy, je odloučení od rodičů, respektive od matky. Samozřejmě vždy záleží na povaze dítěte, rodinné situaci i na tom, jestli maminka první tři roky s dítětem byla nepřetržitě. Malé či velké stesky se ale projeví vždy. Podle učitelek v mateřské škole je pro dítě vždy nejhorších prvních čtrnáct dní a celková adaptace pak nejvíce záleží nejen na dítěti, ale především na rodičích, na jejich sebevědomí a sebekázni. Učitelky mateřských škol se poměrně shodují na tom, že maminky jsou v dnešní době úzkostlivější díky kontaktům, které nepřirozeně navazují přes internet. Dítě školku zvládne s většími či menšími obtížemi na výjimečné jedince téměř vždy, důležité však je, aby na odloučení, stres, úzkost či paniku byla připravena i maminka a nepoddávala se těmto emocím, v horším případě je neprojektovala do dítěte.

NAŠE DOPORUČENÍ:

Odloučení

pokud však už na tyto pocity dojde, doporučujeme pro maminku Kombinovanou esenci Závislost. Název zní trochu fatálně, ale jde především o to, odbourat negativní puzení k přílišné závislosti na dítěti a tím i pocity s tím spojené, jako je úzkost a smutek.

Naši nejmenší zvládnou nástup do školky téměř vždy, občas s menšími stesky, za kterými jsou schované emoce typu úzkosti, paniky, strachu, odloučení. Důležité je, aby maminka se nepoddávala těmto emocím a nervozitu nepřenášela na dítě. U rodičů je pro zdárný průběh adaptace nejdůležitější klid, rozhodnost a pozitivní myšlení, kteréžto emoce pak snadno posílá směrem k dítěti. Neustupujte, buďte laskaví a láskyplní, ale rozhodní a přesvědčení o tom, že kolektiv vašemu dítěti může jen prospět – pomoci může První pomoc.

Okamžitá pomoc

V prvních měsících (u každého dítěte je adaptace různě dlouhá) můžete sobě i ratolesti navíc „naordinovat“ sprej či Kombinovanou esenci v kapkách První pomoc/URGENCY. Sobě ji vstříkněte přímo do úst hned při odchodu do školky, kdy je dítě nejvíce vystaveno vašim emocím, a v autě použijte aura parfém První pomoc, bude působit zklidňujícím efektem na vás i vaše dítě. U rodičů je pro zdárný průběh adaptace nejdůležitější klid, rozhodnost a pozitivní myšlení, kteréžto emoce pak snadno posílá směrem k dítěti. Neustupujte, buďte laskaví a láskyplní, ale rozhodní a přesvědčení o tom, že kolektiv vašemu dítěti může jen prospět.

Strach

Další „nerovnosti“, jako je školkovská strava, různé strachy vašeho dítěte či chování učitelek pak můžete řešit v průběhu roku, ve chvíli, kdy problém nastane. Pokud má vaše dítě z něčeho ve školce nepříjemné pocity či strach, doporučujeme využít pozitivních účinků Kombinované esence Strach.

Sebedůvěra

Můžete dítě na leckteré situace připravit, ale všechno prevencí nevyřešíte, proto vložte důvěru do rukou svého potomka a uvidíte sami, že to zvládne! Pokud vaše nedůvěra v dítě pramení ve vaší sebedůvěře, můžete svým emocím prospět Kombinovanou esencí Sebedůvěra a případně doplnit toaletní vodou Odvaha.

První školní den a pak stovky dalších

Oproti mateřské škole, kdy je dítě souženo především odloučením, je nástup do základní školy z psychologického hlediska mnohem větší oříšek. Ve škole je přísnější režim, dítě musí být několik hodin v kuse v klidu a podobným způsobem musí trávit i přestávky. Další silnou zátěží je jistá monotónnost školního vyučovaní a také to, že nemůže samo rozhodnout o tom, co chce dělat. Všechny školní aktivity vyžadují od dítěte pozornost, energii a velké úsilí a ve větší či menší míře pro každé dítě znamenají stres, který ještě můžou umocnit rodiče či učitelé svým nesprávným chováním. Co můžete pro dítě udělat, je především včasné nastavení spánkového a stravovacího režimu, podobného tomu ve škole. Pro dítě je také důležitá klidná večerní příprava všech věcí na zítřek a nesporně i klidné a neuspěchané vstávání. Dítě je vždy se začátkem školního roku vystaveno stresovým faktorům, což neustává a často se i stupňuje s příchodem písemek a pololetí. I pro vás je stresující, když přijdete po dovolené do práce, a co teprve, když tam přijdete úplně poprvé! Dítě potřebuje proto hodně odpočívat, čerpat energii z pohybových aktivit, potřebuje vaše bezpodmínečné přijetí a lásku a především pak potřebuje vaše pochopení. Jeho chování se může změnit, protože už ho nemáte 24 hodin pod dohledem, ovlivňuje ho spousta jiných lidí, je tedy na místě mít s dětmi trpělivost a být k jejich projevům tolerantní, což neznamená nevhodnosti přehlížet.

NAŠE DOPORUČENÍ:

Soustředění

Kombinovaná esence Koncentrace podpoří úsilí vašeho dítěte, aby se dokázalo lépe soustředit na vyučování a školní podněty, jednoduše aby se z prázdninových radovánek vrátilo do školní lavice i svoji myslí a bylo schopné vnímat, co se děje.

Komunikace

Kombinovaná esence Komunikace pak pomůže další důležité dovednosti, která je ve škole vyžadována a ve vztahu mezi rodiči a dětmi, obzvlášť na téma škola, velmi žádoucí.

Přechod na střední školu

Obdobně jako větší děti tak i adolescenti můžou mít obavy. Problémy s koncentrací po prázdninách se také objevují, v hlavě mají své první lásky, spousta zážitků z prázdnin, jejich mysl pomáhá zklidnit kombinovaná esence Koncentrace. Můžou se objevit i problémy se sebedůvěru, které je vhodné zachytit hned v začátku kombinovanou esencí Sebedůvěra a je možné ji doplnit toaletní vodou Odvaha. Před prvními písemkami se u někoho objevuje strach z výsledku, představa zklamání by mohla skutečně ovlivnit práci. V této situaci doporučujeme kombinovanou esenci Strach.

NAŠE DOPORUČENÍ:

Sebedůvěra - kombinovaná esence může být doplněna toaletní vodou Odvaha.

Strach - kombinovaná esence Strach před písemkou nebo zkoušením.

Návrat do zaměstnání

Nejčastějšími obavamy je nervozita z nového kolektivu, nového nadřízeného, náporu nových povinností. Většině z nás stačí užívat kombinovanou esenci První pomoc (na emoční vypětí, na pocity nervozity apod.) nebo aplikovat na kůži další produkty z této skupiny. Svoji sebedůvěru je možné podpořit toaletní vodou Odvaha či kombinovanou esencí Sebedůvěra. Jakmile se začneme dostávat do stavu stresu, představy, že nic nestíháme, pak nejvhodnějším pomocníkem jsou produkty ze skupiny Stres. Pro večerní relaxaci pak sprchový gel, tělové mléko, či tělový peeling z anti-stresové kosmetiky. Přes den můžeme naši harmonii udržovat díky přírodnímu parfému Présence(s) de Bach. V kanceláři je příjemné mít po ruce roll-on nebo aura parfém První pomoci nebo Energii. Někdy by se mohl hodit i aura parfém Konflikt, kdo se někdy nesetkal s poradou nebo kolegou vyvolávající konfliktní situace.

Pro večerní relaxaci pak sprchový gel, tělové mléko, či tělový peeling z anti-stresové kosmetiky. Přes den můžeme naši harmonii udržovat díky přírodnímu parfému Présence(s) de Bach spolu s tělovou řadou ze stejné řady. V kanceláři je příjemné mít po ruce roll-on nebo aura parfém První pomoci nebo Energii. Někdy by se mohl hodit i aura parfém Konflikt, kdo se někdy nesetkal s poradou nebo kolegou vyvolávající konfliktní situace.