Články

Dítě a spánek


Neklidné spaní, časté buzení, problémové usínání. Hodně rodičů se s těmito nebo alespoň s jedním problémem setkávají. Spánek je velice důležitý jak pro dítě, tak pro dospělé. Bio-Bachovky můžou pomoci usnadnit usínání a zkvalitnit spánek.

Důležitost spánku:


Spánek je základní fyziologickou potřebou pro správnou funkci organismu. Ve spánku naše tělo regeneruje, především centrální nervový systém. Nedostatek spánku se může projevovat nejen únavou následující den, ale i horší pozorností a zhoršeným myšlením. Trvá-li tento stav delší dobu, dochází k výraznému snížení kvality života a hrozí riziko vzniku a rozvoje závažných duševních onemocnění. Naše potřeby spánku jsou rozdílné.

Spánek u novorozenců:


Zdravý novorozenec prospí průměrně 20 hodin v průběhu 1 dne. Rytmus spánku si upravuje v prvních týdnech života. Vliv na rozložení spánku může mít i doba porodu. Děti, které se rodí v noci, mívají delší dobu rozhozený rytmus spánku. Novorozenec má spánek rozdělen do více etap, které jsou podmíněny jejich pocity hladu a asi 60 % jeho spánku tvoří neklidný spánek, takže se častěji než dospělí dostávají do stavu bdění nebo úplného probuzení.

Pokud máte doma čerstvě narozené miminko, přizpůsobte jeho poslední krmení době, kdy jdete sama spát. Od narození jej zkuste zvykat na rozdíl mezi dnem a nocí. Pokud vám dítě nechce v noci příliš spát, ale spí přes den, je lepší jej přes den budit a udržovat bdělé, tak postupně pochopí, že den je určený k hraní a noc ke spaní.

Mějte na vědomí, že každý jsme originál a platí to i u miminek. Potřeby spánku jsou rozdílné, některé děti nám připomínají Šípkovou Růženku a jiné do spánku musíme doslova nutit. Děti na rozdíl od dospělých spí na etapy a až 60% jejich spánku tvoří spánek neklidný.

Naše doporučení:

Hned od začátku je potřeba nastavit režim. Tzn. pravidelnost, rozdíl mezi denním a nočním spánkem a v neposlední řadě podmínky (teplota, klidná místnost, noční spánek vyžaduje tmu apod.) Určitě nereagovat okamžitě na první pláč. Většinou dítě brzo usne zase samo.

Bio-Bachovky můžou pomoci navodit atmosféru použitím Aura parfému Spánek, při náhlém probuzení První pomoc. Aura parfémy je možné doplnit kombinovanými esencemi Spánek nebo První pomoc. U miminek, která nejsou kojené, kapeme do lahvičky s nápojem. U kojených můžete potírat tělíčko. Aura spánek nedoporučuje stříkat přímo do obličeje, ale rozprašovat do prostoru nebo na polštář.

Buzení vlastním pohybem aneb proč používat zavinovačku:


Dalším faktorem probouzení může být nadměrná volnost pohybu. Čerstvý novorozenec po devíti měsících u maminky v bříšku je zvyklý na relativně stísněný a teplý prostor. Ukládáme-li ho do postýlky bez zavinovačky, může se stávat, že malé miminko vzbudí svůj vlastní pohyb (rozhození ručiček do volného prostoru, které ho vyleká a vzbudí). Někdy může i vyděsit do skoro neutěšitelného pláče. Aura parfém První pomoc pomůže zklidnit probuzení „šokem“.

Naše doporučení:

Zavinovačka a aura parfém Klidné dítě můžou pomoci. Zavinovačkou budete předcházet nežádoucímu vylekání pohybem a aura parfém Klidné dítě. Používá se rozprašováním do prostoru.

Problémy s usínáním starších dětí a noční můry:


Starší děti s větší fantazií, u kterých se objevují obavy ze samoty, tmy, některých tvarů v pokoji apod. nebo varianta, kdy dítě procitá ze spánku vyděšeno snem a jeho obsah si nepamatuje.

Naše doporučení:

Aura parfémem První pomoc vytvořte v pokoji, kde dítě usíná relaxační atmosféru, můžete k němu zakoupit i roll-on První pomoci a dítě si jej může aplikovat i samo. Dále doporučujeme doplnit užívání kombinované esence Strach, kterou bude popíjet celý den. Do jeho oblíbeného nápoje nakapejte 4 kapky (do sklenice) nebo 16 kapek do lahve s pitím na celý den.

Mějte na paměti, že miminko si chce povídat, nějakým způsobem komunikovat stejně jako dospělí, jedinou jeho možnou formou komunikace je však pláč. Je proto třeba se naučit rozpoznávat druhy pláče. Ne každý pláč znamená, že se děťátku něco nelíbí nebo že mu něco chybí.

Dobře vyspalé dítě je veselé, hravé, komunikativní a potřebuje zase unavit, aby nalezlo potřebu spánku a dobře se mu usínalo. Pobyt u větších dětí pohyb na čerstvém vzduchu je velice důležitý. Před spaním zase klidnější režim, který ho mentálně připravuje na pohodové usnutí a klidný spánek.

Doporučení pro maminky, hlavně se od začátku nestresujte, že není nastavený režim, že miminko nespí hned podle tabulek. I vaše nervozita může ovlivnit usínání a kvalitu spánku. Pokud jste se již do stavu stresu a pochyb dostala, může vám pomoci kombinovaná esence Radostné mateřství BABY BLUES.

Dalším problémem se spánkem může být nadýmání, které se častěji objevuje u chlapečků. Problémy s nadýmáním může způsobovat netrpělivost (rychle rychle jíst), strach o sebe (kdy už dostanu jíst), vzdávání se (v nedočkavosti, začne miminko hltat, nestačí polykat a někdy se může začít pěkně vztekat) - na tyto problémy vám můžeme nabídnout esenci na míru při bolavém bříšku.


Něco málo ze statistiky

Doba spánku v závislosti na věku:

věk 

spánek celkem (hod)

Spánek denní (hod)
1 týden168
1 měsíc15 7
6 měsíců144
12 měsíců14 
2 roky132
3 roky121
5 let110
9 let100
14 let90