Články

Aromajógou proti stresu


Doba, kterou žijeme poslední rok, je mimořádně náročná. Je spojená s různými obavami, izolací, nejistotou a velkými změnami. To vše se odráží na našich pocitech. Proto je právě teď důležité věnovat se duševnímu zdraví.

Krátkodobý stres je pozitivní, vybudí nás k aktivitě. Oproti tomu dlouhodobý má negativní důsledky pro naše fyzické i psychické zdraví. Jsme-li ve stresu, je aktivován sympatický nervový systém a potlačován parasympatický. Endokrinní systém začne produkovat hormony kortizol a adrenalin, které nás mobilizují, pomáhají nám třeba utéci, nebo bojovat. Při této fyzické námaze se spotřebovávají, jsou odbourávány. V dobách minulých nám pomáhaly přežít nebezpečí. Takovým situacím dnes již většinou vystaveni nejsme a stresové hormony zůstávají v organismu. Dlouhodobě zvýšená hladina těchto hormonů může mít za následek zdravotní problémy.

Celé tělo se hůře prokrvuje, vnitřní orgány nemají možnost dostatečně regenerovat. Mohou se objevit bolesti hlavy, problémy s trávením, zvýšený krevní tlak, problémy se spánkem. Časté je také zhoršení chronických onemocnění, jako jsou diabetes, astma, artróza a kardiovaskulární onemocnění.

Psychická zátěž se obvykle začíná projevovat nutkavými myšlenkami, které ubírají energii a chuť k aktivitě a rozvoji. Pokud na naší psychické kondici nepracujeme, může se stav rozvinout až do úzkostných nebo depresivních stavů.

Jóga pro psychickou i fyzickou kondici

Jednou z cest jak harmonizovat a posilovat psychickou i fyzickou kondice je jóga. Pozitivní vliv jógy na psychiku je prokázán řadou studií. Meta-analýzu publikovala Jacinta Brinsley s kolektivem v časopise British Journal of Sports Medicine.

Při praktikování jógy dochází k harmonizaci sympatického a parasympatického nervového systému, aktivuje se hypotalamus, hypofýza a nadledvinky. Celé tělo se lépe prokrvuje, rozproudí se energie. Koncentrace na dech a pozice potlačuje nutkavé myšlenky, zklidňuje mysl.

Aromaterapie

Je metoda, využívající působení vůní. Vůně, kterou cítíme, stimuluje čichové receptory. Signály se přenášejí do limbického centra mozku, což je část mozku pracující s emocemi, náladou a pamětí. Dostávají se i do mozkové kůry (vědomé chování) a chuťového centra. To vysvětluje, proč zápach nebo vůně mají výrazný emocionální význam. Čich je jediný smyslový orgán spojený s pamětí a s velmi silným ovlivněním psychických pocitů.

Aroma jóga

Syntéza vlivu vůní a jógy na naši psychiku jsou ideálním důvodem, proč do praxe zařadit aromajógu. Pro dosažení opravdového efektu je důležitá, stejně jako u ostatních stylů jógy, pravidelnost.

Při aromajóze používáme esenciální oleje (EO) několika způsoby:

Tipy při použití pouze esenciálních olejů

  • úvodní část proti stresu: litsea cubeba, růže damašská, levandule, ylang ylang, máta peprná, cedr, kardamon. Směs pro domácí výrobu: z bergamotu, neroli, ylang ylangu a růžového dřeva.

  • část, kdy chceme podpořit svoji energii: jakékoli citrusy, levandule ve větší koncentraci. Pro přípravu směsi: grapefruitu, eukalyptu, skořice a magnolie.

  • v závěru zklidnění a relax: směs pro klidný spánek, velmi příjemná je směs klidné dítě, z jednodruhových pak levandule, patchuli, růžové dřevo, neroli, amyris.

Popis sestavy

Proti stresu je nejdůležitější dech a pocity v jednotlivých pozicích, není potřeba jít do maximálních rozsahů, v každé pozici se budeme chtít usadit, cítit se příjemně a prožít si ji. Uvědomit si přítomnost, ponořit se do sebe, hledat smysl života a rozvíjet to, co nás naplňuje.

Pozice motýlka Titali ásany - v úvodu naneseme do dlaní pár kapek EO a dlaněmi zatřeme, namasírujeme chodidla, dlaně s EO se dotknou i oblasti třetího oka, posadíme se do pozice motýlka Titali ásany, úplně volně se ukloníme, kam nás tělo pustí, dýcháme a nasáváme vůní EO. Dech i mysl se začnou pomalu zklidňovat.

Přejdeme do sedu příjemného, začneme se napojovat na svůj dech, prodlužujeme nádech a výdech (4 kola), sladíme délku nádechu a výdechu (10 kol) nejdříve 4:4, poté 6:6, následuje dech střídavý nádí šódhana 20x nádech pravou a levou nosní dírkou. Tato technika nám pomáhá vyrovnat pravou a levou hemisféru, harmonizuje sympatický a parasympatický systém. Vrátíme se k plnému jógovému dechu a poté přejdeme do stoje. Srovnáme se v pozici hory tadásana, hledáme sílu chodidel, spojení se zemí, ukotvení. Můžeme zavřít oči a projet si v jemném o pomalém rytmu pozdrav slunci A.

Druhým kolem pozdravu slunci A budeme chtít probudit vnitřní energii a podpořit motivaci, proto bude druhé kolo v dynamičtější verzi v rytmu dechu, zastavení v pozici hlubokého předklonu uttanásana. V pozici není nutné mít propnuté dolní končetiny, ale spojit břicho se stehny, vnímat dech, sílu břišních svalů a stehen (velmi zklidňující a detoxikační pozice). Druhé zastavení bude v pozici psa hlavou dolů, kdy pravá ruka chytne vnější stranu levého kotníku parivrtta adhó mukha svanásana (odbourává stres a přináší pocit síly a energie). Zapojíme dech Kapálabháti (2 kola). Rotace na druhou stranu a Kapálabháti.

Dokončíme pozdrav slunci A, nyní budeme chtít podpořit energii pomocí EO proti vyčerpání. Pár kapek vybraného EO do dlaní, zatřeme a namasírujeme břicho, prostředníčky pravé a levé ruky přiložíme mezi obočí, jemně zatlačíme a dále rozetřeme nad obočím.

Přejdeme do pozice bojovníka 2 vírabhadrásana II, zaměřte se na sílu chodidel, otevírání pánve a přetáčení stehen vzhůru, podpoříme pocit síly, stability a odvahy. Z bojovníka 2 do pozice bočního úhlu utthita páršvakonásana, otevíráme celou levou stranu těla a uvolňujeme svaly celého těla, rozpouštíme ztuhlost vzniklou stresem. Následuje vinyasa a vše na druhou stranu. Při protažení můžeme přidat zahřívací dech Kapálabháti.

Následuje bojovník 3 s rotací parivrtta vírabhadrásana III, v pozici se usazujeme a sledujeme, co se děje podél páteře. Jako bychom ji chtěli vyždímat, prokrvujeme celou oblast, probouzíme energii v celém těle a přidáme 2 kola dechu Kapálabháti, přes vinyásu do bojovníka 3 na druhou stranu a zopakujeme.

Pozice luku dhanurásana otevíráme hrudník, oblast srdce, chceme rozpustit vše, co se nahromadilo v oblasti hrudníku a navrátit odvahu, sílu uvnitř sebe. Dech nám namasíruje orgány v oblasti břicha, podpoří trávení.

Pozice lva v leže na břiše simhásana - hluboký nádech nosem a mírně zvednutí ramen. Výdech ústy, zapřít se dlaněmi a předloktím do podložky, roztáhnout prsty, podívat se vzhůru. Vypláznout jazyk a vydat zvuk připomínající lva (AAAA), pozor zvuk vychází z břicha, ne z hrdla, opakujte 3x, poté setrváme, zavřeme oči a sledujeme, jak naše mysl září.

Svíčka sarvangásana Královna pozic nám pomůže se na vše podívat z jiného úhlu. Má velice pozitivní vliv na tělo i mysl, pomáhá harmonizovat endokrinní systém, energii v těle, zklidnit mysl, činnost mozku a stimuluje prokrvení a trávení. Při provádění se soustředíme na sílu ramen a délku v páteři. Máme celou dobu na paměti, že jde o stoj na ramenou, ne na krční páteři! Po odchodu z pozice zůstaňte 3 nádechy a výdechy v lehu na zádech.

Pozice ryby matsjásana je důležitou pozicí po svíčce k otevření a protažení oblasti kolem krku. Je to pozice o rovnováze. V pozici je síla a pružnost. Posilujeme svaly v horní části trupu a šíji, otevíráme hrudník, rozpouštíme obavy a posilujeme odvahu. S rybou doplujeme k radostné mysli a přejdeme do pozice mrtvoly. V pozici můžeme setrvat až 20 nádechů a výdechů.

Mrtvola šavásana před uvolněním v pozici mrtvoly použijeme EO harmonizující, zklidňující. Dlaněmi s EO pohladíme čelo, spánky, tváře a oblast krku. A pak už jen necháváme doznít pozice, uvolníme čelo, zaměříme pozornost na oblast třetího oka a necháme dech plynout. Setrváme tak dlouho, jak nám bude příjemné. V závěru se pochvalte, poděkujte si za čas strávený sami se sebou. NAMASTÉ